Innovation cell

IIC Council
SL. NO. NAME OF MEMBERS Member Type
Teaching/Non-Teaching Member/
External Expert/ Student Member
Key Role/ Position
assigned in IIC
1 DR. SANKAR MUKHERJEE Teaching member, Assoc. Prof., HOD, CSE President
2 ER. ANIRBAN DATTA External Expert, Chief Technology Officer, MESCIA Engineers Vice-President
3 MR. RANADIP ROY Teaching Member, AP, EE Convenor
4 MR. TAMOGHNA MANDAL Teaching Member, AP, CSE Innovation Activity Coordinator
5 MR. AMIT CHAKARABORTY Teaching Member, AP, CSE Start-up Activity Coordinator
6 MR. SAIKAT GANGULY Training Placement Officer Internship Coordinator
7 DR. AMIT KUMAR Teaching Member, AP, CSE IPR Activity Coordinator
8 MR. DEBMALYA CHAKRABORTY Teaching Member, Lecturer, ME Social Media Coordinator
9 MS. BANDITA SARKAR Teaching Member, AP, ECE Member
10 MR. SUBHAM ROY Non-Teaching Member, TA, CSE Member
11 DR. TANAY RUDRA PAUL Teaching Member, AP, ME Member
12 MR. SOUMEN LAYEK Teaching Member, AP, CE Member
13 MR. KRISHANU BANERJEE Non-Teaching Member, TA, EE Member
14 DR. ANINDITA SIKDAR Teaching Member, AP, BSH Member
15 MR. ABHISHEK GHOSH Teaching Member, AP, Pharm Member
16 MR. SOUMENDU MONDAL Teaching Member, AP, Pharm Member
17 MRS. SWATI CHAKRABORTY ADHIKARY Teaching Member, AP, Arch Member
18 DR. S.N. MAITY External Expert, Ex- Director, CSIR-CMERI IPR Expert/ Patent Expert
19 MR. KOUSHIK BISWAS External Expert, CEO, SPORTZ POINT Start-up/Alumni Entrepreneur
20 MR. SANJAY SAHU External Expert, HR, RAPS INTEGRATED SPONGE IRON PLANT Industry association
21 MR. SACHIN SINGH External Expert, Chief Manager, PNB FI/Bank/Investor
22 DR. INDRANIL SARKAR IQAC Coordinator NIRF Coordinator
23 MR. MOUSAM HALDER IQAC Co-Coordinator ARIIA Coordinator
24 1.Arghadeep Kesh
(4th Year, CSE, B.Tech)

2. Goutam Dam
(2nd Year, CSE, B.Tech)

3. Subhajit De
(2nd Year, CSE, B.Tech)

4. Aditya Kumar Chowdhury Dey
(2nd Year, CSE, B.Tech)

5. Anand Kumar Chowdhury Dey
(2nd Year, CSE, B.Tech)

6. Shuvrajeet Choudhuri
(4th Year, EE, B.Tech)

7. Ayush Das
(4th Year, EEE, B.Tech)

8. Bachhu Ghosh
(4th Year, EEE, B.Tech)

9. Parth Dubey
(4th Year, ECE, B.Tech)

10. Subhadip Nayak
(4th Year, ECE, B.Tech)

11. Somnath Das
(4th Year, ME, B.Tech)

12. Shubham Bauri
(4th Year, ME, B.Tech)

13. Piyush Bhattacharya
(2ND Year, B. Pharm)

14. Mangesh Vishwakarma
(2ND Year, B. Pharm)

15. Debaditya Bir
(4TH Year, B. Arch)
Student Member Student Representatives
(Innovation Coordinators)
25 1.Chaitali Khanra (3RD Year, EE, B.Tech) 2. Arindam Sarkar
(3RD Year, CSE, B.Tech)

3. Nirmala Mondal
(3RD Year, CSE, B.Tech)

4. Bharat Ruidas
(3RD Year, CSE, B.Tech)

5. Rahul Kumar Ram
(4TH Year, ME, B.Tech)

6. Neha Paramanik
(4TH Year, B. Pharm)

7. Suryaday Roy
(4TH Year, B. Pharm)

8. Barshan Banerjee
(4TH Year, B. Pharm)

9. Sibtain Khan
(4TH Year, B.Arch)

10. Aparajita Dey
(4TH Year, B. Pharm)

Student Member Student Representatives
(Start-up Coordinators)
26 1.Subham Mushib
(4TH Year, B.Tech,EE)

2. Sk. Aliniaz
(4TH Year, CE, B.Tech)

3. Anikesh Mondal
(4TH Year, CE, B.Tech)

4.Aishwarya Singh
(4TH Year, CSE, B.Tech)

5.Nandini Shaw
(4TH Year, B.Arch)

6. Gaurav Kumar
(4TH Year, EE, B.Tech)

Student Member Student Representatives
(Internship Coordinators)
27 Debjyoti Mishra (4TH Year, CSE, B.Tech) Student Member Student Representative
(Social Media Coordinators)
28 Debashis Chatterjee (4TH Year, EE, B.Tech) Student Member Student Representative
(General Member)